Πρόγραμμα Θεραπευτική Αγκαλιά

Ο Δήμος Θεσσαλονίκης μετά την απόφασή του να εκπαιδεύσει φιλοζωικά όλους τους μαθητές των σχολείων αλλά και να μεταφέρει τη θεραπευτική δύναμη των σκύλων στην επαφή τους με μαθητές σχολείων ειδικής αγωγής, επέλεξε να συνεργαστεί με τις Ζω.Ε.Σ., ώστε να «τρέξει» στα σχολεία ειδικής αγωγής το εγκεκριμένο από το Υ.ΠΑΙ.Θ εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Θεραπευτική Αγκαλιά». Στο σχολείο μας υλοποιήθηκε το συγκεκριμένο πρόγραμμα στις 31 Μαΐου και τηρώντας όλα τα υγειονομικά πρωτόκολλα συμμετείχε με περίπου 32 μαθητές οι οποίοι έλαβαν μέρος σε δύο ομάδες, διάρκειας 20 λεπτών.

Βασικοί στόχοι του προγράμματος :

• Να διευρύνουν οι μαθητές τις γνώσεις τους σχετικά με τα ζώα.
  • Να κατανοήσουν ότι τα ζώα για να επιβιώσουν χρειάζονται στέγη, φαγητό, νερό, ιατρική περίθαλψη, εκτόνωση και το βασικότερο αγάπη.
  • Να αποκτήσουν περιβαλλοντική συνείδηση.
  • Να ενημερωθούν για τα δικαιώματα των ζώων.
  • Να μάθουν ότι τα ζώα δεν είναι παιχνίδια μα ψυχές
  • Να μάθουν τι είναι υπεύθυνη κηδεμονία ενός ζώου, να μάθουν για τη γλώσσα σώματος σκύλου και να δουν «μέσα από τα μάτια ενός σκύλου».
  • Να μάθουν πώς πρέπει να λειτουργούν, ώστε να αναπτύξουν σχέσεις φιλίας μαζί τους χωρίς προβλήματα.
  •  Να δημιουργηθεί κλίμα ασφάλειας, ψυχαγωγίας και ενθουσιασμού στην τάξη, ώστε όλα τα παιδιά να συμμετέχουν στις δραστηριότητες.
  • Να ευαισθητοποιηθούν και να εκφράσουν συναισθήματα για τα ζώα συντροφιάς αναπτύσσοντας την ενσυναίσθηση.
  • Να κατονομάζουν τις συνέπειες της ύπαρξης των αδέσποτων ζώων.
  • Να συνειδητοποιήσουν τις υποχρεώσεις των ανθρώπων απέναντι στα ζώα συντροφιάς.
  • Να προτείνουν τρόπους αντιμετώπισης της εγκατάλειψης και κακοποίησης των ζώων συντροφιάς.
  • Να καλλιεργήσουν δεξιότητες ώστε να αναλάβουν δράσεις ενημέρωσης της σχολικής και τοπικής κοινότητας για την πρόληψη της εγκατάλειψης ζώων, για την προστασία των αδέσποτων της περιοχής, καθώς και για την προώθηση υιοθεσιών μέσω Δήμων.

Η διεύθυνση του email σας δεν θα δημοσιευθεί.