Επιστροφή σε Φυσική Αγωγή

Γ. Αθλοπαίδιες

Βασικές αθλοπαιδιές : Επιδιώκουμε να φέρουμε τους μαθητές μας σε επαφή με τις πιο δημοφιλείς και ευρέως γνωστές αθλοπαιδιές (βόλεϊ, ποδόσφαιρο, μπάσκετ), με επικέντρωση στην κατανόηση του σκοπού παιχνιδιού, των βασικών κανόνων διεξαγωγής του, καθώς και βασικών στοιχείων ατομικής τεχνικής, για την προώθηση ακόμη πιο σύνθετων δεξιοτήτων συνεργασίας, συντονισμού και λεπτής κινητικότητας. Συγχρόνως, ως απώτερος στόχος, τίθεται η υιοθέτηση από πλευράς των μαθητών μας, βιωματικών συνηθειών (χόμπι), ως επιλογή άθλησης και δια βίου άσκησης στον ελεύθερο χρόνο και ως μία μορφή προσέγγισης και αλληλεπίδρασης με συνομηλίκους εκτός σχολικού πλαισίου (γειτονιά, χώροι μαζικής άθλησης κλπ).

Ομαδικά παιχνίδια και σκυταλοδρομίες: Επιδιώκουμε να καλλιεργήσουμε στους μαθητές μας την έννοια ¨ομάδα¨ και το ¨ομαδικό πνεύμα¨, παράλληλα με τις έννοιες της ¨συνεργασίας¨ και της ¨συνυπευθυνότητας¨ για την επίτευξη ενός ¨κοινού στόχου¨. Ενίοτε, εισάγουμε τους μαθητές μας σε έναν ήπιας μορφής συναγωνισμό, εξασκώντας παράλληλα πιο σύνθετης μορφής κινητικό-αντιληπτικές δεξιότητες όπως ο χρόνος – ταχύτητα ανταπόκρισης και αντίληψης και ο χειρισμός του σώματος στο χώρο και το χρόνο.